Image by Oleg Laptev

+ Neler var?

Bu bölümde sektörel ve güncel yaşam anlamında bilgileri sizlere sunuyoruz. Sizleri en doğru ve güncel içeriklerle buluşturuyoruz.

HIZLI TÜKETİMDE DÜN NEYDİK BUGÜN NE OLDUK?

Güncelleme tarihi: 19 Ağu 2020

Günümüzde keyif almak , rahatlamak ya da kafamızı dağıtmak için hepimiz alışveriş kısayolunu kullanıyoruz. Bu yazıyı okumaya ‘hayır ya alakası yok’ diyerek değil de gerçeklere ‘evet ya doğru’ diyerek başlayabiliriz. Ardından hepimizin en az bir ürün kategorisinde bile olsa marka bağlılığımızın olduğunu ve bu durumda fiyatın veya başkasının fikrinin hiçbir önem arz etmediğini de söyleyerek devam edebiliriz. Buraya kadar hemfikiriz.Peki ya hızlı tüketim ürünlerinde marka sizin için kaçıncı sırada?


Tabi ki de çok önemli! Erikli’den başka su içmem! Gibi bir cümle size de garip gelmiyor mu ? Erikli yoksa su içmeyecek misiniz?


Ne kadar markalar çok önemli desekte söz konusu hızlı tüketim ürünleri olunca önceliği alan birçok etken oluyor.


Sektörde FMCG (Fast Moving Consumer Goods) adlandırılan dilimizde karşılığı hızlı tüketim ürünleri olan bu pazar çok düşük maliyetli ihtiyaç ürünlerinin çekişmeli bir rekabet ortamında müşteriyle buluşma serüvenini yansıtıyor.

Eski zamanlara baktığımız zaman hızlı tüketim ürünlerinde az seçenek olmasından dolayı markalara göre değerlendirmek çok daha mümkündü. Markalar açısından bakarsak eğer billboard, radyo gibi geleneksel reklamlarda ürünlerini müşterilerine tanıtmak ve satın aldırmak için oldukça yeterliydi.

Bu cümlede en dikkat çeken kelime ne diye bakacak olursak tüm soru işaretleri burada çözülmeye başlayacak sanırım.

Eski Zamanlar..

Günümüzde markalar gelenekselde ya da dijitalde reklam yaparak dönemsel olarak fayda sağlayabiliyorlar. Herkesin alışık olduğu görselleri billboarda taşıyarak, radyoda kafiyeli reklamlarla müşterileri etkilemeye çalışarak ürünün satılması için paralar döktükten sonra alamakları fayda ile istatistiklerle yüzleşiyorlar.

Eski zamanlarda bir markette 5000 kadar marka arasından seçimler yaparken şuanda 25000 kadar markayla karşı karşıya kalıyoruz. Markaların da bizi anlaması lazım. O kadar seçenek arasından sizin ürününüzü seçmemiz için bir farklı sebeple olması lazım.


Dikkatimizi çekin, raflarda değil alışveriş sepetimizde olun!

Nasıl sorusuna gelirsek? Alışkanlıklardan sıyrılıp müşteriye deneyim fırsatı sunarak! Ambalaj tasarımınızı yenilerken müşterilerinizden fikir alarak, yoldan geçen kamyonunuzun kaplamasını markanıza göre şekillendirerek, müşteri hizmetlerinizde kullandığınız jeneriği müşterinin memnuniyetine göre düzenleyerek deneyim fırsatı sunmuş olursunuz.

Reklamınız ile bizlere görmek ve duymak haricinde bir şeyler sunmalısınız. Diğerleri gibi olmayı bırakıp kendi hikayenizi durmadan tekrar etmeli, bizi o hikayenin bir parçası yapmalı hatta tabiri caizse hikayenizi aklımıza kazımalısınız.

5 görüntüleme0 yorum