Image by Oleg Laptev

+ Neler var?

Bu bölümde sektörel ve güncel yaşam anlamında bilgileri sizlere sunuyoruz. Sizleri en doğru ve güncel içeriklerle buluşturuyoruz.

DİNLEME ALIŞKANLIĞININ YÜKSELEN YILDIZI PODCAST

En son güncellendiği tarih: 19 Ağu 2020

Hayatımızın parçası haline gelen dijital dünya gün geçtikçe bizlere olan hizmet kalitesini arttırıyor. Sundukları herhangi bir yeniliğe alışırken bir de bakıyoruz ki bir yenisi daha eklenmiş oluyor. Bu yenilikler sayesinde bizler maksimum fayda alırken üreticilerde aynı oranda etkileşim ile fayda görüyor. Her bir uygulama hedef kitlesine göre o sahnenin yıldızı haline geliyor. Bu sefer sahnenin yükselen yıldızı tabi ki de Podcast!


Doğumu ipod sayesinde olan podcast yayınları ilk zamanlarda belirli bir hedef kitlenin ilgi alanı olarak kalıyordu. Dediğimiz gibi dijital dünya gelişirken parçalarını geliştirmemesi mümkün değil. Podcast yayınları ilk zamanlarda belirli uygulamalarda yayınlanırken, telefonların sık kullanım alanına girmesiyle birlikte yayın alanları daha da genişledi.


Canlı yayınların dondurulmuş kayıtlar halinde depolanması anlamına gelen podcast zamanla kullanım alanlarını ve hedef kitlesini şekillendiriyor. Dijital dünyanın en çekici özelliklerinden biri olan çeşitlilik kavramını içerisinde barındırarak hedef kitlesine maksimum hizmet verebiliyor. Eğitimden, komediye, gündemden, hobilere kadar aklınıza gelebilecek her konuda podcast yayını bulmanız bu yüzden oldukça mümkün.


Peki podcasti neden tercih ediyoruz? Neden yolculuk sırasında, ya da bir şeyler öğrenmek istediğimiz zamanlarda farklı araçlardan değil de podcastten yararlanıyoruz? Ya da bilgisine sahip olduğumuz konuları başkasına ulaştırmak için bu aracı kullanıyoruz?

Günümüzün en değerli etkenlerinden biri olan zaman kavramını önemseyen, geçirdiği her dakikayı fayda niteliğinde gören insanlar için podcast biçilmiş kaftan!


Müzik dinlemek ya da instagram storylerinde vakit geçirmek yerine bilgiye ulaşmak için podcast dinlemek ya da uyku sorunundan dolayı saatlerce televizyonun başında vakit geçirmek yerine yarım saatlik bir meditasyon podcasti dinlemek kulağa nasıl geliyor?

Podcast bu kadar büyük iletişim araçlarına rakip olabilir mi? sorusu akıllara geliyor olabilir. Belki devreden çıkaramaz ama çok iyi bir alternatif olduğu kesin!


Bu kesinlik konusu da gerek podcast dinleme oranlarının yükselişi, gerek podcast yayın ve yayıncılarının artması gerek ise podcastin yenilikleriyle karşımıza çıkmasıyla kanıtlanabilir.


Ayrıca markalarında ağına girdiği bu platform reklam için yeni bir mecra olmakla kalmıyor, dinleyiciye direkt etki ederek faydanın gözler önüne serilmesine sebep oluyor.


Podcastin geleceğinin nasıl geleceğini merakla bekliyor ve sizi bu yükselişin bir parçası yapabilmek için en iyi podcastleri aşağıya bırakıyorum.

-oto.didakt

-Psikolog Beyhan Budak

-Nilay Örnek- Nasıl Olunur?

-Dude Table

-Bu Mu Yani?

5 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör